Druhy životního pojištění

Druhy životního pojištění

Životní pojištění - další z pojistných produktů tahajících z lidí peníze nebo užitečná záležitost, do které se vyplatí investovat? Záleží na úhlu pohledu a také druhu životního pojištění. Rozhodně bychom ale neměli životní pojištění hned zatracovat. V západní Evropě má životní pojištění uzavřen téměř každý živitel rodiny. Pojďme se nyní podívat, jaké druhy životního pojištění lze uzavřít a k čemu jednotlivé druhy slouží.

 

Rizikové životní pojištění

 

Rizikové životní pojištění je základním typem životního pojištění a v základu kryje pouze smrt pojištěného. Ve většině případů se k němu ale uzavírají připojištění na úraz, trvalé následky či vážné onemocnění. Neobsahuje spořící složku a nekryje dožití. To znamená, že pokud se pojištěný dožije konce smlouvy, nebude mu nic vyplaceno. V současnosti se dá připojištění zřídit i na možnost dožití. Často je toto pojištění používáno na zajištění hypotéky nebo jiného dlouhodobého úvěru. Výhodou je možnost uzavřít si toto pojištění i na velmi krátké období, jako je 1 rok. 

 

Důchodové životní pojištění

 

Důchodové životní pojištění je specifické tím, že většinou nekryje riziko smrti (lze však připojistit). Peníze jsou tedy vypláceny vždy samotnému pojištěnému. Vyplácí se uzavřít ho na delší dobu s koncem pojištění kolem 60. až 70. roku života. Peníze vyplacené za celý život spoření potom bývají velmi příjemný zpestřením důchodu. Výhodou je možnost rozhodnout se, zda chcete peníze vyplatit najednou, nebo je chcete dostávat v pravidelných dávkách. 

 

V současnosti je důchodové ŽP v podstatě výjimečným produktem, ve většině případů je nahrazováno penzijním připojištěním.

 

Kapitálové životní pojištění 

 

Tento typ životního pojištění by se mohl na první pohled jevit jako výhodný produkt, ve skutečnosti je to ale to nejhorší, co můžete získat.. Kombinuje pojištění pro případ smrti a dožití a má také spořící složku, která se ale zhodnocuje jen velmi mírně a bohužel často pod úrovní inflace. V každém případě je na konci pojištění vyplácena finanční částka. V případě smrti pojištěného dědici nebo obmyšlené osobě(osoba uvedená v pojistné smlouvě jako člověk, kterému má být pojistné planění vyplaceno), v případě dožití (tedy pokud se pojištěný dožije konce smlouvy) potom samotnému pojištěnému. 

 

Investiční životní pojištění 

 

Investiční životní pojištění kombinuje krytí rizik a investice. Je sice spojeno s určitým rizikem, pojištěnému však umožňuje svobodně volit investiční strategii a tuto také v průběhu pojištění měnit. Pojištění obsahuje investiční složku, a proto je po ukončení pojištění vyplácen finanční obnos. Velkou výhodou je zejména možnost nakládat s naspořenými finančními prostředky libovolně již v průběhu pojištění. 

 

Jak kapitálové, tak investiční ŽP mají obrovskou nevýhodu v podobě siného zatížení poplatky. Pakliže si chcete spořit, doporučujeme využít zcela jiných produktů než je spořící složka životního pojištění. V této době je možné investovat samostatně a to už od částky 500 Kč měsíčně. 

 

Odečitatelnost z daní 

 

Z daní je možné si odečíst libovolné ŽP splňující následující podmínky: 

  • je uzavřeno alespoň do 60 let věku 
  • doba trvání je alespoň 5 let (60 měsíců) 
  • minimální pojistná částka je stanovena na alespoň 40 000 Kč (v případě délky smlouvy do 15ti let) nebo 70 000 (v případě smlouvy delší než 15 let) 

Doporučujeme

 

Jako nejvýhodnější variantu vidíme uzavření pouze rizikového ŽP tak, aby splnilo podmínky pro odečitatelnost z daní. V případě zájmu u spoření je nejlepší zvolit produkt zcela mimo životní pojištění a investovat samostatně.

Květen 2012