Bonus za bezeškodní průběh

b

Leden 2012

Poměrně významným kritériem, který se podílí na výši pojistného, je tzv. bonus za bezeškodní průběh. Tento bonus bývá udělován pojistníkovi vždy za určité období, po které nezpůsobí žádnou pojistnou událost. Zpravidla se jedná o stejně dlouhé období, na kterou je uzavírána pojistná smlouva, a to jeden rok. Bonus za bezeškodní průběh je tedy udělován pojišťovnou v předem domluvené výši. Standardně se jedná o 5% slevu na pojistném. Výhodou tohoto bonusu je sčítání za jednotlivé roky. Tzn. že pokud je váš bezeškodní průběh po dobu tří let dobrý, máte nárok na slevu 15%. Slevy se ale nesčítají do nekonečna a hranicí bývá maximální možná sleva ve výši 50 až 60 %.

Co je účelem bonusu?

Účelem bonusu není získání slevy na pojistném, ale jde především o motivaci řidičů k bezpečné jízdě na silnicích a tedy ke snížení nehodovosti.

Co je malus?

Každý už určitě slyšel o tzv. malusu. Je opakem bonusu a jedná se tedy o přirážku na pojistném. Malus je udělován pojišťovnou řidičům, jejichž škodní průběh je naopak příliš vysoký. Malus je tedy jakýmsi trestem. Stejně jako bonus je malus přenositelný. Přirozeně se řidiči snažili malusu vyhýbat tak, že přecházeli k jiným pojišťovnám, a nepříznivý škodní průběh nepřiznávali. Dnes ale existují databáze těchto řidičů, které tomu dokáží předejít, a pojišťovna se tak vyvaruje uzavření nevýhodné pojistné smlouvy.

Oblíbené

Kalkulačka s vyplněnou hodnotou 968, s červeným autíčkem na povrchu.Povinné ručení online

Ušetříte Dostanete informace o všech cenách na trhu. S velkou pravděpodobností najdete stejně kvalitní pojistku levněji. ...

Klik 3.0 - Povinné ručeníPorovnání povinného ručení

Pro porovnání povinného ručení Vám stačí počítač nebo telefon a 5 minut Vašeho času. Na jednoduché kalkulačce si můžete sami z ...