Cena nová nebo obvyklá?

Domeček, který je chráněn barevným deštníkem.

V kontextu pojištění domácnosti rozlišujeme různé druhy cen, na něž jsou pojistné smlouvy uzavřeny. Běžně se využívá cena nová a cena obvyklá. Cena nová vyjadřuje částku, za kterou by bylo možné konkrétní věc pořídit v daném čase a místě jako zcela novou.

Obvyklá cena udává částku, za kterou by bylo možné těsně před pojistnou událostí v daném čase a místě prodat.

Uveďme příklad. Notebook byl zakoupen v roce 2013 za 16 tis. Kč. Dnes by bylo možné podobný typ se stejnými parametry zakoupit za 14 tis. Kč, to je cena nová. Cena obvyklá bude samozřejmě výrazně nižší a bude odpovídat ceně, za kterou byste Váš notebook prodali na trhu, řekněme v tomto případě 8 tis. Kč.

Výjimkou jsou například starožitnosti, jejichž cena v čase obvykle spíše roste. Pojištění na novou nebo obecnou cenu se využívá také u pojištění nemovitosti. Konkrétně u rodinných domů v případě totální škody je podstatné, za jakou finanční částku jste schopni nový dům postavit. V případě bytových jednotek je naopak určující, za jakou finanční částku je možné stejný byt zakoupit.

Oblíbené

Klikař - Ochrání Vás a ještě ušetříte, je fajn být Klikař.Nejlevnější pojištění domácnosti

Spočítejte si během 2 minut, na kolik Vás vyjde pojištění domácnosti. Nabídky Vám přehledně seřadíme a Vy okamžitě uvidíte, jak...

Klikař - Je lepší být připravenýPojištění chaty

Jak si pojistit chatu Rozhodně doporučujeme pojistit rekreační objekt jako nemovitost i domácnost.  Pojištění nemovitos...