Hraniční pojištění - co a pro koho vlastně je?

b

Duben 2012

Chystá se k vám na návštěvu příbuzný či známý ze zahraničí? Plánuje sem přijet autem a vůz provozovat i na území našeho státu? Potom byste si měli raději ověřit, zda nebude přijíždějící muset uzavřít hraniční pojištění. Pokud by tato povinnost vznikla a on by za toto pojištění nezaplatit, čekali by ho sankce podstatně převyšující cenu hraničního pojištění.

Kdo je povinen uzavřít hraniční pojištění?

Povinnost uzavřít hraniční pojištění vzniká každému řidiči přijíždějícímu do Česka, který není vlastníkem zelené karty, resp. nevztahuje se na něj záruka o existenci pojištění od kanceláře pojistitelů cizího státu.

Na co se toto pojištění vztahuje?

Hraniční pojištění se vztahuje na způsobení škody provozem vozidla nejen v Česku, ale i na území jiného členského státu EU, Evropského hospodářského prostoru nebo Švýcarska.

Jak a kde se hraniční pojištění uzavírá?

Poskytovatelem hraničního pojištění je Česká kancelář pojistitelů. Uzavřít lze pojištění buď přímo na hranicích při vjezdu do země nebo ve vnitrozemí na určitých pobočkách pojišťovny Kooperativa. Pojištění se uzavírá zaplacením pojistného a to na celou dobu pobytu, nejméně však na dobu 15 dní.

Jaké hrozí sankce v případě neuzavření hraničního pojištění?

V případě, že Policie ČR odhalí cizozemské vozidlo bez hraničního pojištění, je řidič povinen zaplatiti trojnásobek toho, co by zaplatil za hraniční pojištění, nejméně však ve výši 10 000 Kč.

Oblíbené

Kalkulačka s vyplněnou hodnotou 968, s červeným autíčkem na povrchu.Povinné ručení online

Ušetříte Dostanete informace o všech cenách na trhu. S velkou pravděpodobností najdete stejně kvalitní pojistku levněji. ...

Klikař - NevěříšCeník povinného ručení

Ceník povinného ručení získáte vyplněním několika údajů o Vašem voze a o Vás. Dostanete přehledný ceník seřazený podle cen a po...