Jezdit bez povinného ručení se může prodražit

b

Červenec 2011

Nemáte povinné ručení? Jistě, nejste jediná/jediný (jen v Praze není povinné ručení uzavřené na každé třinácté auto), ale pokud jezdíte bez něj, riskujete pokutu za každý den ježdění bez pojistky. Nemluvě o tom, jak by se mohla prodražit případná nehoda. Povinnost platit ručení má majitel jakéhokoliv vozidla, kterému byla přidělena registrační značka, technický průkaz nebo je používáno na veřejných komunikacích. A to po celou dobu, kdy je jeho vůz registrovaný - i když není aktivně používán. V případě, že nemáte automobil pojištěn, připravte se na tyto možné postihy:

Je-li vozidlo provozováno bez sjednaného povinného ručení (tato povinnost musí být splněna i v případě ponechání vozidla na pozemní komunikaci), lze uložit pokutu od 5 000 Kč do 40 000 Kč.

Neodevzdá-li vlastník vozidla státní poznávací značku a osvědčení o registraci vozidla, lze uložit pokutu od 2 500 Kč do 20 000 Kč.

Není-li řidičem při silniční kontrole předložena zelená karta (podepsaná pojistníkem), lze uložit pokutu od 1 500 Kč do 3 000 Kč.

Dalším možným postihem pro majitele nepojištěných vozů je tzv. sankční pojistné, tedy příspěvek za dobu, po kterou bylo vozidlo provozováno bez povinného ručení - v rozporu se zákonem. Příspěvek je odvislý od počtu dnů a výši příspěvku stanovuje zákon podle kategorie vozidla od 20 Kč do 300 Kč za den. Příspěvek putuje do garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Pokud totiž vůz bez povinného ručení způsobí nehodu, náhrady škod jsou poškozeným vypláceny právě z Garančního fondu ČKP, kam přispívají všechny pojišťovny poskytující toto pojištění. V případě pojistné události bude po nepojištěném škůdci navíc vymáhána Českou kanceláří pojistitelů částka, kterou vyplatí poškozenému z garančního fondu ČKP. Pokud jste tedy vlastníkem vozidla bez povinného ručení, nezbývá vám, než si dávat velmi bedlivý pozor jak na možné nehody, tak silniční kontroly, které by se vám mohly nemile prodražit. Nebo prostě šetřit nervy a možná v konečné fázi i peníze a povinné ručení si sjednat. Ke spočítání sazby povinného ručení přímo na míru lze využít kalkulačku ceny pojištění.

Oblíbené

Klik 3.0 - Povinné ručeníNejlevnější povinné ručení

Obratem pro Vás najdeme nejlevnější povinné ručení. Veškeré nabídky pro Vás přehledně seřadíme takže ihned uvidíte, která pojiš...

Klikař - Vsaďte na správnou kartu.Kdy zasíláme zelenou kartu

Zelenou kartu zasíláme emailem ihned poté, co si vyberete povinné ručení. Spolu se zelenou kartou dostanete emailem komplet...