Česká kancelář pojistitelů aneb kdo neplatí, zaplatí

b

Duben 2012

Jste vlastníkem motorového vozidla a nemáte uzavřeno povinné ručení? Pak si dejte velký pozor na Českou kancelář pojistitelů (dále jen ČKP), která po vás bude nejspíše vymáhat příspěvek (resp. pokutu) do garančního fondu za nepojištěné vozidlo.

Co je a co dělá ČKP?

ČKP je instituce zřízená státem dle zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Její hlavní náplní je provoz Garančního fondu, ze kterého jsou vyplácena pojistná plnění řidičům, jimž způsobil škodu viník bez povinného ručení. Dále provozuje informační centra a poskytuje hraniční pojištění .

Garanční fond

Garanční fond je peněžní fond ČKP, který poskytuje finanční náhradu škody těm poškozeným, kterým způsobil škodu řidič vozidla bez povinného ručení. Je složen z příspěvků pojišťoven a nepojištěných řidičů, po kterých pokuty ČKP vymáhá. Roční objem výplat z garančního fondu se pohybuje kolem 300 000 000 Kč.

Dluh u ČKP? Vstřícnost pomůže

Byl-li váš automobil určitou dobu bez povinného ručení a máte tedy dluh u ČKP, nevěště hlavu. Pokud se sami přiznáte a pokusíte se situaci řešit, může vyjít ČKP značně vstříc. Mohou vám být odpuštěny administrativní poplatky či dokonce část sankce. Často lze využít i možnosti splátek.

Pojistěte se a máte klid, nebo … ?

V zásadě platí, že pokud máte uzavřeno povinné ručení, zásahu ČKP se bát nemusíte. Mohou ale nastat situace, kdy zůstane díky neplynulé změně poskytovatele povinného ručení váš automobil na jeden den nepojištěn. Denní sazba je u motocyklů od 20,- do 30,- Kč a u automobilů od 50,- do 70,- Kč. Dávejte si tedy při změně pojišťovny dobrý pozor na plynulý přechod. Dobrou volbou může být například pojišťovací makléř, který vám přechod usnadní.

V případě, že po vás bude ČKP žádat zaplacení členského příspěvku za nepojištěné vozidlo, máte možnost s tímto rozhodnutím nesouhlasit a ČKP to sdělit. I zde se totiž mohou vyskytnout chyby a proto se nebojte v případě křivdy bránit.

Oblíbené

Kalkulačka s vyplněnou hodnotou 968, s červeným autíčkem na povrchu.Povinné ručení online

Ušetříte Dostanete informace o všech cenách na trhu. S velkou pravděpodobností najdete stejně kvalitní pojistku levněji. ...

Klik 3.0 - Povinné ručeníPorovnání povinného ručení

Pro porovnání povinného ručení Vám stačí počítač nebo telefon a 5 minut Vašeho času. Na jednoduché kalkulačce si můžete sami z ...