Krach cestovní kanceláře může přijít draho

b

Srpen 2012

Dovolená - zasloužilý odpočinek po roce dřiny. Přináší nám sice odpočinek, poznání a chvíle, na které jen tak nezapomeneme, ale také stojí často nemalé množství peněz. Za zájezd obvykle platíme dlouho dopředu a poté předpokládáme, že bude vše v pořádku a dovolená se uskuteční. Tak to ale vždy není a zejména v posledních letech přibývá cestovních kanceláří, které zkrachují. Co potom?

Každá cestovní kancelář je ze zákona povinna být pojištěna proti úpadku. To by mělo klientům v případě neuskutečnění zájezdu zajistit vrácení peněz v plné výši. Bohužel se tak ale v mnohých případech neděje. To je způsobeno nejčastěji podvodným jednáním cestovní kanceláře, která pojišťovně poskytne nepravdivé údaje a pojišťovna ji pojistí na nižší pojistnou částku. Laicky se dá říci, že zůstane v podstatě část nepojištěna. Následkem je potom nižší pojistné plnění, které je vypláceno klientům, jejichž zájezd byl zrušen.

Hledisko Asociace českých cestovních kanceláří a agentur je ale trochu jiné. Podle Asociace je pojišťovna povinna vyplatit poškozeným klientům pojistné plnění ve výši sta procent z ceny zájezd. Vyhází z rozhodnutí Evropského soudního dvora. To říká, že klient je v plné výši chráněn i v případě podvodného jednání cestovní kanceláře.

Krach cestovní kanceláře před vaším odjezdem je tou lepší variantou. Může se totiž také stát, že zkrachuje v průběhu vašeho pobytu. Často pak dochází k situacím, kdy zůstanou čeští turisté v podstatě uvězněni v cizí zemi. V tomto případě se doporučuje postupovat podle pokynů delegáta cestovní kanceláře. Pokud není delegát schopen či ochoten pomoci, je dobré obrátit se na asistenční službu pojišťovny.

Oblíbené

Prasátko na peníze ve slunečních brýlích.Pojištění s cestovkou

Cestovní kanceláře nabízejí k zájezdu automaticky i cestovní pojištění. To však zpravidla nebývá to nejvýhodnější. Důležité tak...

Zelený zaoblený čtverec s písmeny A-Z.Výluky z pojištění

Při sjednávání cestovního pojištění dejte pozor na výluky z pojištění. Výluky najdete vždy v pojistných podmínkách, které jsou ...