Minikasko - levněji, lépe a výhodněji

b

Březen 2012

Velké procento dospělých Čechů vlastní řidičský průkaz a mnoho z nich má také vlastní automobil. Každý majitel vozidla je ze zákona povinen mít sjednané pojištění odpovědnosti způsobenou provozem vozidla, známé pod pojmem povinné ručení. Kromě toho lze na automobil zcela dobrovolně uzavřít také havarijní pojištění.

Z povinného ručení jsou hrazeny škody na zdraví, životě či majetku, které způsobíte vlastní vinou někomu jinému. Škody na vašem vlastním autě ovšem z povinného ručnení hrazeny nejsou. K tomu slouží pojištění havarijní, které kromě vámi způsobených škod na voze kryje také riziko vandalismu, živelných pohrom či odcizení.

Povinné ručení málo, havarijní moc?

Jste si jisti svými řidičskými schopnostmi, ale přesto byste rádi měli auto pojištěné pro případ škod, kterým vy sami nemůžete zabránit? Potom máte dvě základní možnosti, kterými jsou připojištění k povinnému ručení nebo takzvané minikasko, tedy jakési minimum havarijního pojištění.

Jako připojištění k povinnému ručení si můžete sjednat například pojištění čelního skla či všech skel, rozšířené asistenční služby, úrazové pojištění, pojištění zavazadel či pojištění pro případ střetu se zvěří. Výhodou je, že si můžete vybrat, co konkrétně chcete pojistit a uzavřít pouze příslušné připojištění. Velkým mínusem jsou ale ceny těchto připojištění, které mohou cenu povinného ručení několikanásobně navýšit a podmínky těchto připojištění bývají pro pojistníky často nevýhodné. Navíc se vám při škodní události odečtou bonusy, díky čemuž budete v následujícím období platit vyšší pojistné.

Lepší variantou je zvláštní typ havarijního pojištění, tzv. minikasko. To kryje většinou škody, kterým nemůže vlastník vozidla zabránit. Jako příklad lze uvést povodně, lavinu, sesuv půdy, úder blesku, vandalismus, střet se zvěří. Odcizení vozidla je někdy potřeba sjednat si i k minikasku zvlášť. Cenově vyjde minikasko podstatně levněji než jednotlivá připojištění k povinnému ručení. Nenabízí ho ale všechny pojišťovny.

Ať už se rozhodnete pro minikasko nebo uzavření jednotlivých připojištění k povinnému ručení, vždy si velmi dobře pročtěte pojistné podmínky, ve kterých jsou uvedeny limity pojistného plnění či výluky z pojištění.

Oblíbené

Klik 3.0 - Povinné ručeníNejlevnější povinné ručení

Obratem pro Vás najdeme nejlevnější povinné ručení. Veškeré nabídky pro Vás přehledně seřadíme takže ihned uvidíte, která pojiš...

Klikař - Občas nemáte kliku, i proto je dobré mít klik.Pojištění auta proti krádeži

Pojištění auta proti krádeži je výrazně levnější, než si myslíte. Pro starší auto již od 440 Kč za rok. Je-li pro Vás auto důle...