Pojištění odpovědnosti může ušetřit statisíce

b

Listopad 2012

Představte si to - navštívíte muzeum a ve chvilce nepozornosti rozbijete exponát tamní výstavy - škoda 600 000 Kč. Na návštěvě u známých vaše dítko při hrátkách s domácím mazlíčkem rozbije na míru dělanou skleněnou vitrínu - škoda 50 000 Kč. Váš pes rozkouše na dovolené v hotelu čalounění historického křesla - škoda 100 000 Kč. To vše se může stát a díky pojištění odpovědnosti nemusí mít katastrofický dopad na rodinný rozpočet.

Jak ho sjednat?

Velmi často je pojištění odpovědnosti za škodu součástí pojištění domácnosti (o čemž mnohdy pojištění nevědí) nebo je možné si ho k pojištění domácnosti připojistit. V případě, že je toto pojištění automatickou součástí pojištění domácnosti , bývají nízké pojistné limity (například 250 000 až 500 000).

Kdo vše je pojištěn?

Pokud se jedná o součást pojištění domácnosti, jsou automaticky kromě rodičů pojištěny i vyživované nezletilé děti, které v pojištěné domácnosti žijí (někdy až do 26 let). U některých pojišťoven je pojištěn i pes, jinde je potřeba pojistit si ho zvlášť (zejména pokud jich máte více).

Kolik stojí?

Pojištění odpovědnosti je jedno z nejlevnějších pojištění na trhu. Cena se liší podle pojišťovny, u které jste se pojistili a dle limitů, které chcete mít nastavené. Obecně se rozlišují tři pojistné limity - pro škody na zdraví, majetku a finanční škody (nebo také občanská zodpovědnost). Lze doporučit zvolit limity co možná nejvyšší (2 miliony - 1 milion - 0,5 milionu). Taková pojistka bude stát něco mezi 400 - 600 Kč ročně.

Výluky z pojištění

Prvním případem, kdy vám pojišťovna nic nevyplatí, je způsobení škody úmyslně, pod vlivem alkoholu nebo návykových látek neb při páchání trestného činu.

Podobně na tom budete i v případě, že škodu způsobíte v zaměstnání, jako podnikatel či řidič. Pojištění odpovědnosti zaměstnance si lze uzavřít samostatně (nelze k pojištění domácnosti).

Poslední výlukou je půjčení věci a její využívání “po právu”. To může znamenat například škodu způsobenou na kole, které máte půjčené z půjčovny.

Doporučení

Pokud ještě pojištění odpovědnosti nemáte, doporučujeme si ho sjednat. Je opravdu levné a přitom může ušetřit značné částky. Pokud si nejste jisti, pročtěte pozorně pojistnou smlouvu a pojistné podmínky k vašemu pojištění domácnosti.

Oblíbené

Klik 3.0 - Povinné ručeníPorovnání povinného ručení

Pro porovnání povinného ručení Vám stačí počítač nebo telefon a 5 minut Vašeho času. Na jednoduché kalkulačce si můžete sami z ...

Klikař - Ochrání Vás a ještě ušetříte, je fajn být Klikař.Nejlevnější pojištění domácnosti

Spočítejte si během 2 minut, na kolik Vás vyjde pojištění domácnosti. Nabídky Vám přehledně seřadíme a Vy okamžitě uvidíte, jak...