Pojištění schopnosti splácet

b

Říjen 2012

Půjčky, úvěry, hypotéky - taky se vám při této představě svírá hrdlo? Nejste sami. Téměř každému se při podpisu smluv k podobným službám derou na mysl představy o ztrátě zaměstnání, úrazu nebo jiných nemilých životních situacích, díky nimž nebudeme moci často hodně vysoké splátky řádně platit. Zejména hypotéky se navíc uzavírají na velmi dlouhé časové úseky, mnohdy i několik desetiletí, čímž se riziko jakéhokoli problému zvyšuje. Zdánlivě výhodné řešení, přinášející klidný spánek, je pojištění schopnosti splácet. Vyplatí se ale jeho uzavření?

Odpověď je nasnadě - v podstatě nevyplatí! Minimálně lze bez nadsázky říci, že není rozhodně výhodné úplně pro každého. Zásadní problém totiž spočívá ve výlukách tohoto pojištění. Ty jsou tak široké, že při jejich důkladném studování máte pocit, že se vám snad nemůže stát nic, za co by vám bylo pojistné plnění opravdu vyplaceno.

Příklady výluk

Typickým příkladem pojistných výluk jsou degenerativní nebo chronické poruchy páteře a jejich následky. Těmito problémy trpí velké množství lidí a často jsou díky nim na delší časový úsek vyřazeni z pracovního procesu. A pojistné plnění? Nikde - je to přece ve výlukách.

Dalším problémem mohou být psychické poruchy, neurózy, deprese, psychózy. I když budete mít psychické problémy a jejich následek na pracovní neschopnost potvrzenou lékařem, pojistné plnění opět neuvidíte.

Pozor na ztrátu zaměstnání

Některé balíčky tohoto pojištění obsahují i pojištění pro případ ztráty zaměstnání. Nejde ovšem o ledajakou ztrátu. Odchod ze zaměstnání musí splňovat řadu podmínek. Zaměstnanec například nesmí odejít z vlastní vůle, nesmí dostat výpověď z jiných důvodů než je zrušení zaměstnavatele nebo jeho přemístění, zrušení pracovního místa nebo nadbytečnost zaměstnance. OSVČ se potom nemohou proti ztrátě zaměstnání pojistit vůbec.

Výluk z tohoto pojištění je ještě podstatně více a každá pojišťovna je má samozřejmě trochu odlišné. V zásadě lze ale říci, že jejich rámec je stejný a, jak už bylo zmíněno, opravdu dost široký.

Kolik stojí?

Nejen, že je pojištění, jak jsme si ukázali výše, platné pouze v několika případech, ale navíc není zrovna z nejlevnějších. Není výjimkou platit za pojištění (zejména u hypoték) i více než 1 000 Kč ročně. To může při úvěru na 20 let dát sumu vyšší než 20 000 Kč.

Doporučujeme...

Pokud budete uvažovat o zřízení tohoto pojištění, promyslete si, zda se vám skutečně vyplatí. Doporučujeme zvážit zejména možnost spořit si podobné částky na spořících účtech nebo termínovaných vkladech. V případě potřeby tyto peníze použijete k zaplacení splátek. Pokud taková potřeba nenastane, lze peníze z těchto účtů použít k předčasnému splacení úvěru nebo si za ně něco hezkého koupit či vycestovat do světa.

Oblíbené

Kalkulačka s vyplněnou hodnotou 968, s červeným autíčkem na povrchu.Povinné ručení online

Ušetříte Dostanete informace o všech cenách na trhu. S velkou pravděpodobností najdete stejně kvalitní pojistku levněji. ...

Klik 3.0 - Povinné ručeníPorovnání povinného ručení

Pro porovnání povinného ručení Vám stačí počítač nebo telefon a 5 minut Vašeho času. Na jednoduché kalkulačce si můžete sami z ...