Pryč s přepojištěním aneb neplaťte víc, než je třeba!

b

Únor 2011

Před nedávnem jsme se zabývali pojmem podpojištění. To může, jak už jistě víte, přinést značné nepříjemnosti. Ty však přináší i jeho opak, tedy přepojištění, kterému se budeme věnovat dnes.

Na rozdíl od podpojištění, které se nejčastěji vyskytuje u pojištění majetku, se přepojištění objevuje nejvíce v kontextu havarijního pojištění automobilů. U podpojištění je pojistná částka nižší než pojistná hodnota. U přepojištění je tomu naopak, pojistná částka je vyšší než pojistná hodnota, tedy částka na kterou je automobil pojištěn je vyšší než skutečná hodnota vozu.

Problém nastane tak, že si své vozidlo člověk pojistí na obvyklou cenu vozu, tedy cenu, za kterou se dá daný automobil pořídit v tu konkrétní dobu. Na základě pojistné částky je vypočteno pojistné, které pojistník pojišťovně platí. Protože ale cena vozu průběžně klesá, měla by být snižována i pojistná částka a tím i pojistné. To si ale bohužel mnoho lidí neuvědomuje a pojistnou částku neaktualizuje a tím pádem platí pojišťovně víc, než je třeba.

Dovolte názorný příklad. V roce 2007 jste si pojistili automobil s pojistnou částkou 400 000 Kč, neboť přesně taková byla jeho obvyklá cena. Od té doby jste platili stejné pojistné. Letos nastala na vašem voze totální škoda. Pojišťovna ale bude plnit pouze do výše obvyklé ceny vozu v době škodní události, tedy například 350 000 Kč.

Jak přepojištění předejít?

Jedinou možnou cestou jak zabránit přepojištění je snižovat pravidelně pojistnou částku dle obvyklé ceny vašeho vozu. Pak se nestane, že budete pojišťovně platit zbytečně vysoké pojistné.

Oblíbené

Klikař - I havarijní je s klikem nejvýhodnější.Nejlevnější havarijní pojištění

Zvolte si variantu havarijního pojištění, která kryje pouze Vaše rizika! Ve městě se pojistěte proti vandalismu, na vesnici...

Klik 3.0 - Povinné ručeníPorovnání povinného ručení

Pro porovnání povinného ručení Vám stačí počítač nebo telefon a 5 minut Vašeho času. Na jednoduché kalkulačce si můžete sami z ...