Vyberte to správné pojištění na dovolenou

Zelený palec nahoru a vedle červený palec dolů.

Květen 2012

Je polovina května, pomalu přichází vedra a začíná období, ve kterém mnozí z nás odjíždějí na dovolené. Ceny zájezdů jsou nižší než v létě, na pláži se zatím nemačká hlava na hlavě a přichází tak po zimě kýžené prohřátí organismu. Ke každé dovolené byste ale nikdy neměli zapomenout na sjednané kvalitního cestovního pojištění pro případ, že by vše nešlo tak hladce, jak bychom rádi. Jak ale takové pojištění vybrat?

Pro začátek je potřeba uvést, že existuje více druhů cestovného pojištění a způsobů sjednání. Jednou možností je uzavření jednorázového pojištění pouze na dobu dovolené u klasické pojišťovny. Dále existuje pojištění celoroční či pojištění k platební kartě. Při kupování zájezdů bývá velmi často cestovní pojištění na dobu dovolené v ceně zájezdu zahrnuto, případně nabízeno se slevami.

Na co dát pozor ?

Prvním kritériem při uzavírání cestovního pojištění je lokalita, do které cestujete. Většina pojišťoven dělí lokality do dvou kategorií a to “Evropa” a “Svět”. Například Turecko, Egypt nebo Tunisko jsou u většiny pojišťoven započítány ještě do Evropy. Velký pozor si dejte na cesty do zemí, kde jsou občanské nepokoje či hrozí teroristický útok. Takovéto případy mívají pojišťovny zahrnuty v pojistných podmínkách jako tzv. výluky - nemusí vám tedy být následně vyplaceno pojistné plnění.

Dále je potřeba si uvědomit, co budete na dovolené dělat. Rozdílné pojištění je totiž potřeba uzavřít na “válení na pláži”, pracovní cesty či chození po horách. Některé aktivity jsou téměř nepojistitelné (kanoistika, vysokohorská turistika, extrémní sporty) nebo pojistitelné pouze v České republice (windsurfing).

Většina základních pojištění nepokrývá všechna rizika, která by být pokryta měla. V tomto případě se doporučuje uzavřít připojištění. Mezi ty nejvyužívanější patří sportovní připojištění, pojištění zavazadel či pojištění odpovědnosti.

Za zmínku také stojí výše pojistných limitů, tedy částek, do jejichž výše pojišťovna platí za škody na zdraví či majetku. Mnohdy jsou limity stanoveny na částky, které nepokryjí náklady zejména za léčebné výlohy v zahraničí. Pokud je to možné, doporučujeme připojistit si zvýšení těchto limitů zejména pro pojištění léčebných výloh.

Ať už máte (rozhodnete se pro) jakýkoliv druh cestovního pojištění, pozorně pročtěte pojistné podmínky, dejte pozor na výluky z pojištění a pojistné limity. Připojistěte si vše, co uznáte za vhodné,ať můžete v klidu odjet na svou zaslouženou dovolenou.

Oblíbené

Čtyřčlenná rodina připravující se na cestu k moři.Doporučené limity

V případě uzavírání cestovního pojištění je třeba dbát na správný rozsah pojištění, územní platnost, a na limity pojistného pln...

Zelený zaoblený čtverec s písmeny A-Z.Výluky z pojištění

Při sjednávání cestovního pojištění dejte pozor na výluky z pojištění. Výluky najdete vždy v pojistných podmínkách, které jsou ...