Zákonné pojištění vozidel

  • Ceny zákonného pojištění u nás od 968 Kč
  • Nezávazný výpočet ceny
  • Akční slevy přes call centrum

Co byste měli vědět o zákonném pojištění vozidel

Zákonné pojištění vozidel je povinné pojištění automobilu, které musí mít každý majitel auta. Je to pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla kryjící škody, které způsobíte jiné osobě na zdraví, životě, majetku, nebo škodu ve formě ušlého zisku.

Povinnost pojištění automobilu je stanovena zákonem č. 168/1999.

Jediná vozidla, která nemusí mít sjednáno pojištění vozidla, jsou vozidla integrovaného záchranného systému a některá auta provozovaná státem. Například pro zajímavost do této skupiny spadají vozidla Bezpečnostní informační služby.

Zánik povinného pojištění automobilu

Povinné pojištění auta zaniká pouze v definovaných případech určených zákonem. Pokud vaše pojištění automobilu zanikne před datem výročí pojistky, nezapomeňte, že vám zákon ukládá i povinnost vrátit zelenou kartu pojistiteli, tedy pojišťovně, u které máte sjednané pojištění vozu.

Pokud zelenou kartu nevrátíte, nemusí vám pojišťovna vydat potvrzení o bezeškodním průběhu vašeho pojištění ani poměrnou část pojistného, na kterou byste třeba měli nárok. Pokud povinné pojištění automobilu zanikne před uplynutím doby, na kterou bylo pojištění sjednáno, má pojišťovna nárok na pojistné do konce měsíce, ve kterém pojištění zaniklo.

Na co si dát pozor u pojištění auta

Pojištění auta vás nekryje ve všech případech. Pojišťovna po vás může vymáhat to, co třetí straně zaplatila za vámi způsobenou škodu v zákonem definovaných případech, například:

Pokud někoho nabouráte pod vlivem alkoholu, nejenže vám seberou řidičák, ale pojišťovna po vás může vymáhat i uhrazené škody. Tady vám povinné pojištění auta nepomůže. Stejně tak, pokud necháte řídit osobu, o které víte, že je pod vlivem alkoholu.

Pokud řídíte bez řidičáku nebo od místa nehody utečete, nebude vám pojištění automobilu k ničemu. I v tomto případě za vás nemusí pojišťovna dle zákona hradit škody.

Nemáte-li sjednané zákonné pojištění vozidel a provozujete nebo vlastníte vozidlo, hrozí Vám:

Pokuta až do výše 3.000 Kč za nepředložení zelené karty při jízdě motorovým vozidlem.

Pokuta až do výše 40 tis. Kč od správního orgánu za ponechání nebo provozování vozidla bez povinného pojištění automobilu.

Způsobíte-li třetí straně vozidlem škodu, bude celá výše škody vymáhána po Vás. Zde horní limit neexistuje.

Pamatujte, že povinné pojištění automobilu nekryje škody na Vašem vozidle. K tomu potřebujete havarijní pojištění.

Oblíbené

Nejlevnější povinné ručení již od 968 Kč najdete na Klik.czNejlevnější povinné ručení

Obratem pro Vás najdeme nejlevnější povinné ručení. Veškeré nabídky pro Vás přehledně seřadíme takže ihned uvidíte, která pojiš...

Klikař - Ještě nikdy jsem to neměl takhle srovnaný.Porovnání povinného ručení

Pro porovnání povinného ručení Vám stačí počítač nebo telefon a 5 minut Vašeho času. Na jednoduché kalkulačce si můžete sami z ...