Změna povodňové mapy - ušetříme nebo si připlatíme?

b

Červenec 2013

Pojištění domácnosti a nemovitosti jsou jedněmi z nejběžnějších pojistných produktů a v případě pojistné události vyplácí pojišťovny právě v rámci těchto pojištění poměrně vysoké částky. Výše pojistného je kromě hodnoty majetku ovlivněna ještě dalšími faktory, mezi něž patří jeden velmi významný, a to tzv. umístění na povodňové mapě.

Povodňová mapa je, jak už název napovídá, mapa naší země s vyznačením několika stupňů povodňového nebezpečí. V současné době se využívá mapa z roku 2003 a je rozdělena do 4 stupňů nebezpečí výskytu povodně. Nemovitostem v 1. zóně nebezpečí povodní nehrozí, domy v zóně 4. stupně jsou oproti tomu vystaveny velmi vysokému riziku povodní a jsou zpravidla nepojistitelné.

Od začátku roku 2014 by měly mít pojišťovny k dispozici novou přesnější povodňovou mapu. Ta vezme v potaz nejen povodně, které proběhly v červnu 2013, ale také pokryje podstatně více menších toků (i s velmi malou plochou povodí). Tato změna nejspíš poměrně dost ovlivní výši pojistného u mnoha objektů.

Pojišťovny zatím nejsou za jedno v otázce, zda dojde spíše ze zlevnění nebo naopak ke zdražení. Podle serveru E15.cz uvedla pojišťovna Uniqa, že zhruba 9% pojištěných nemovitostí by mělo být podle nové povodňové mapy přesunuto do příznivější zóny.

Oblíbené

Klik 3.0 - Povinné ručeníNejlevnější povinné ručení

Obratem pro Vás najdeme nejlevnější povinné ručení. Veškeré nabídky pro Vás přehledně seřadíme takže ihned uvidíte, která pojiš...

Klikař - Je lepší být připravenýPojištění chaty

Jak si pojistit chatu Rozhodně doporučujeme pojistit rekreační objekt jako nemovitost i domácnost.  Pojištění nemovitos...