Změna povodňové mapy - ušetříme nebo si připlatíme?

b

Červenec 2013

Pojištění domácnosti a nemovitosti jsou jedněmi z nejběžnějších pojistných produktů a v případě pojistné události vyplácí pojišťovny právě v rámci těchto pojištění poměrně vysoké částky. Výše pojistného je kromě hodnoty majetku ovlivněna ještě dalšími faktory, mezi něž patří jeden velmi významný, a to tzv. umístění na povodňové mapě.

Povodňová mapa je, jak už název napovídá, mapa naší země s vyznačením několika stupňů povodňového nebezpečí. V současné době se využívá mapa z roku 2003 a je rozdělena do 4 stupňů nebezpečí výskytu povodně. Nemovitostem v 1. zóně nebezpečí povodní nehrozí, domy v zóně 4. stupně jsou oproti tomu vystaveny velmi vysokému riziku povodní a jsou zpravidla nepojistitelné.

Od začátku roku 2014 by měly mít pojišťovny k dispozici novou přesnější povodňovou mapu. Ta vezme v potaz nejen povodně, které proběhly v červnu 2013, ale také pokryje podstatně více menších toků (i s velmi malou plochou povodí). Tato změna nejspíš poměrně dost ovlivní výši pojistného u mnoha objektů.

Pojišťovny zatím nejsou za jedno v otázce, zda dojde spíše ze zlevnění nebo naopak ke zdražení. Podle serveru E15.cz uvedla pojišťovna Uniqa, že zhruba 9% pojištěných nemovitostí by mělo být podle nové povodňové mapy přesunuto do příznivější zóny.

Oblíbené

Nejlevnější povinné ručení již od 968 Kč najdete na Klik.czNejlevnější povinné ručení

Obratem pro Vás najdeme nejlevnější povinné ručení. Veškeré nabídky pro Vás přehledně seřadíme takže ihned uvidíte, která pojiš...

Klikař - Je lepší být připravenýPojištění chaty

Jak si pojistit chatu Rozhodně doporučujeme pojistit rekreační objekt jako nemovitost i domácnost.  Pojištění nemovitos...