Pojištění storna zájezdu

Váha s dvěma otazníky převažující misky vah na jednu stranu.

Červenec 2013

Chystáte se na dovolenou za hranice? Jedete lenošit k moři, poznávat památky nebo lézt po horách? Ať už tak či tak, nejspíše využijete služeb cestovní kanceláře, které předem za zvolený zájezd zaplatíte nemalé peníze. Pak už se jen těšit a vyrazit. V tuto chvíli se ale občas dostaví nečekaný problém (nejčastěji nemoc), který vám znemožní na dovolenou odjet. V tomto případě vám cestovní kancelář vrátí zpět cenu zájezdu sníženou o storno poplatky, které někdy činí až 100%. Jak takové finanční ztrátě předejít?

Pojištění storno poplatků

Toto pojištění je dnes téměř automaticky nabízeno ke všem zájezdům. V podstatě to znamená, že v případě nemožnosti na zájezd odjet vám pojišťovna vyplatí pojistné plnění, které z části pokryje výši storno poplatků. Ve výsledku tedy nepřijdete o zdaleka tak velkou sumu, jako byste přišli bez pojištění. Pojišťovna vyplatí určité procento ze skutečných storno poplatků podle pojistných podmínek.

Pomůžeme si příkladem. Zájezd stál 20 000 Kč. Týden před odjezdem onemocníte zápalem plic a storno poplatky za zrušení zájezdu týden před odjezdem činí 80% z ceny zájezdu. Bez pojištění by vám tedy pojišťovna vrátila 4 000 Kč (původních 20 000 - storno poplatky 16 000).

V pojistných podmínkách k pojištění storna máte uvedeno, že pojišťovna zaplatí 70% storno poplatků. Dostanete od ní tedy 11 200 Kč.

Vaše celková ztráta tedy bude 4 800 Kč. To je rozhodně lepší než 16 000 Kč, že?

Je to opravdu tak výhodné?

Jak to tak na světě a v pojišťovnictví bývá, nic není tak růžové, jak se na první pohled zdá. Pojištění storna v sobě skrývá poměrně velké množství výluk (tedy případů, ve kterých od pojišťovny nedostanete nic). Ty se v zásadě u každé pojišťovny liší. Lze uvést ty nejčastější výluky:

ztráta zaměstnání,

nepřidělení dovolené v zaměstnání,

nezískané vízum,

špatná situace v cílové zemi,

změna zdravotního stavu vlivem psychické poruchy,

změna zdravotního stavu vlivem požití alkoholu či návykových látek,

změna zdravotního stavu vlivem komplikací po zákrocích plastické chirurgie,

těhotenství,

sebe poškozování.

Přesto, že se snad to některé z těchto výluk můžete strefit, lze pojištění storna zájezdu doporučit. Není vůbec drahé a v případě, že dojde k onemocnění nebo úrazu, vám zajistí poměrně slušný finanční obnos.

Oblíbené

Čtyřčlenná rodina připravující se na cestu k moři.Doporučené limity

V případě uzavírání cestovního pojištění je třeba dbát na správný rozsah pojištění, územní platnost, a na limity pojistného pln...

Zelený otazník.Pojistné limity

Pojistné limity nebo také limity pojistného plnění představují maximální částku, kterou je pojišťovna ochotna v rámci jednoho r...