Ekologická daň

b

Září 2012

Jste náruživým řidičem nebo jen běžným uživatelem automobilu? Týkal se vás někdy převod vozidla? Pak už jste určitě někdy slyšeli pojem “ekologická daň”. Víte ale, o co přesně se jedná a zda se vás tato nepříjemnost může dotknout? Pojďme si ji v krátkosti představit a odpovědět na nejčastější otázky ohledně ekologické daně.

Co je ekologická daň?

Ekologická daň je poplatek, který se platí při registraci (přeregistraci) motorového vozidla. Povinnost platit ji vznikla v roce 2009 díky novelizaci zákona o odpadech.

Kdo ji platí?

Povinnost zaplatit ekologickou daň má osoba, na níž je vozidlo registrováno. Není důležité, zda se jedná o koupi vozidla nebo pouze o převod na základně darovací smlouvy. Z platby této daně jsou podle zákony vyloučeny následující osoby a vozidla:

Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P (jejich vozidla jsou od daně osvobozena, neplatí ji tedy ani žádní další majitelé)

Osoby, získávající vozidlo v rámci dědictví

Osoby, získávající vozidlo v rámci majetkového vypořádání společného jmění manželů

Vozidlo, patřící do skupiny veteránů (není zařazeno v registru motorových vozidel, ale v registru historických vozidel)

Za jaká auta?

Ekologická daň se týká pouze automobilů, které patří do skupin M1 a N1. Jedná se o dvoustopá osobní a užitková vozidla, jejichž hmotnost nepřesahuje 3,5 tuny.

Kolik se platí?

Výška daně je různá a závisí na plnění emisních limitů. Podle toho jsou automobily rozřazeny do skupin EURO 1 - EURO 5. Toto rozřazení je někdy uvedeno ve velkém technickém průkazu. Pokud tam toto rozdělení uvedeno není, měly by být uvedeny alespoň emisní limity. Podle nich potom své auto za pomoci speciální tabulky (např. ZDE (bude odkaz)) zařadíte do jedné z EURO skupin. Výše poplatku je následující:

EURO 0 (nespadá do žádné jiné skupiny) - 10 000 Kč

EURO 1 - 5 000 Kč

EURO 2 - 3 000 Kč

EURO 3, 4 a 5 - bez poplatku

Pokud se nepodaří prokázat, do jaké EURO skupiny automobil patří(emisní limity ani EURO skupina nejsou v TP uvedeny), je předpokládáno, že nesplňuje limity žádné skupiny (patří tedy do EURO 0) a zaplatíte za něj poplatek 10 000 Kč.

Kolikrát se platí?

Ekologická daň se za každé vozidlo platí pouze jednou! Pokud už tedy byla daň za vozidlo uhrazena, při dalším převodu se již neplatí. Údaj o tom, zda již byla daň za váš vůz zaplacena, byste měli najít ve velkém technickém průkazu. Pomoci vám také může fakt, že daň existuje až od roku 2009. Pokud bylo tedy vozidlo převedeno v tomto roce nebo později, daň již s největší pravděpodobností uhrazena byla. Pokud byla registrace provedena dříve, nejspíše čeká nového majitele její uhrazení.

Oblíbené

Kalkulačka s vyplněnou hodnotou 968, s červeným autíčkem na povrchu.Povinné ručení online

Ušetříte Dostanete informace o všech cenách na trhu. S velkou pravděpodobností najdete stejně kvalitní pojistku levněji. ...

Klikař - Ochrání Vás a ještě ušetříte, je fajn být Klikař.Mini havarijní pojištění

S mini havarijním pojištění si můžete pojistit pouze vybraná rizika za příznivou cenu. Produkt se nazývá mini Casco a chrání Va...